Opowieści z Rumunii

Opowieści z Rumunii

darmowe mapy słownictwa

ucz się rumuńskiego metodą wizualną

Mam dla Ciebie prezent!

Przygotowałam zestaw 20 map z rumuńskim słownictwem, dzięki którym przyswoisz ponad 350 słów i wyrażeń! Plik w dwóch wersjach – z polskimi tłumaczeniami i bez – otrzymasz po zapisie do mojego rumuńskiego newslettera. Przy okazji będziesz pewna/y, że nie ominą się inne wieści i darmowe materiały do nauki języka rumuńskiego, które wysyłam swoim czytelnikom 🙂

Poznaj lepiej język rumuński

ucz się metodą wizualną razem z "Mapami słownictwa"

1. zostaw swój adres mailowy

2. potwierdź zapis na newsletter

3. otwórz powitalnego maila z prezentem

4. korzystaj z “Map słownictwa” do nauki rumuńskiego!

Jak wykorzystać mapy do nauki rumuńskiego?

Rozszerzanie metody wizualnej

Nauka poprzez kojarzenie słowa/konceptu z obrazem oraz praca nad językiem obcym przy wykorzystaniu grafik, rysunków czy obrazów nosi nazwę “metody wizualnej“. Jest to świetne urozmaicenie nauki, ale jego efektywność może zależeć od indywidualnych wzorów uczenia się (czyli naszych uświadomionych i nieuświadomionych preferencji co do sposobów przyjmowania wiedzy). Dlatego dobrze wiem, że dla niektórych “Mapy słownictwa” okażą się fenomenalnym narzędziem do nauki rumuńskiego, a dla innych tylko drobnym dodatkiem. Zachęcam cię do spróbowania pracy z tego rodzaju narzędziem i sam/a zdecydujesz, czy to jest coś dla Ciebie 🙂

A teraz najważniejsze – metodę wizualną można rozszerzać!

Czyli: samo analizowanie map, czytanie i zerkanie od czasu do czasu już samo w sobie jest fajne, ale możesz sobie pomóc w zapamiętaniu tych ponad 350 słów i wyrażeń. Oto kilka moich pomysłów:

Aktywacja słownictwa

Po biernej pracy z mapami (czyli np. czytaniu i kojarzeniu słów z obrazkami) czas na czynności aktywne, na przykład:

  • na każdy tydzień wybierz jedną/dwie mapy i pracuj z nimi, układając zdania dotyczące Ciebie lub/i historyjki tematyczne z użyciem omawianego słownictwa, np. wybierasz dwie mapy dotyczące aktywności – opowiadasz co lubisz robić, w jakich porach dnia to robisz albo opisujesz dzień z życia miłośnika sportu czy muzyki.
  • łącz 2, 3 słowa, ale w ramach jednego zdania, np. ze słów “brat” i “ciocia” układasz jedno zdanie: “Kiedy przyjeżdza do nas ciocia z Warszawy, mój brat czeka tylko na prezenty”.
  • ucząc się czasowników, twórz zdania we wszystkich znanych Ci czasach gramatycznych
  • dziel słowa na wybrane przez Ciebie kategorie, np. użyteczne/zbędne, lubię/nie lubię, łatwe/trudne, drogie/tanie etc.
  • pomyśl, w jaki sposób możesz połączyć słowa z danej kategorii albo nawet dwóch kategorii, np. jedzenie – stwórz przepis albo menu restauracji, rodzina – opisz swoją, pogoda – opisz typową zimę/jesień, ubrania – połącz ubrania z pogodą, zawody – połącz je z miejscami w mieście etc.

Stwórz własne mapy!

Jeśli już znasz większość tych słów, to znajdź kolejne skojarzenia, weź kolorowe długopisy do ręki i działaj! 🙂

Potrzebujesz planu nauki rumuńskiego?

Jeśli chcesz przyspieszyć swoją naukę rumuńskiego i mieć pewność, że uczysz się prawidłowych form oraz poprawnie wymawiasz rumuńskie dźwięki – zapraszam na swoje lekcje.

Prowadzę swoich uczniów zarówno w procesie nauki rumuńskiego od podstaw, jak i na wyższych poziomach, pomagając im zyskać płynność i przełamać blokadę w mówieniu. Poniżej przeczytasz więcej o moich lekcjach.

Podobają Ci się Mapy słownictwa? Ogromnie się z tego cieszę! Jeśli chcesz wesprzeć moją dalszą działalność, możesz postawić mi wirtualną kawę.

zobacz moją ofertę:

Lekcje rumuńskiego

szukasz czegoś innego? spróbuj tutaj: