
Jakie pochodzenie mają słupy pogrzebowe na rumuńskich cmentarzach i czym jest ptak-dusza? Kolejna opowieść zaduszkowa
Kocham podcasty i wierzę, że są fantastycznym narzędziem również do nauki języka. Swoim średniozaawansowanym uczniom często podrzucam ciekawe odcinki podcastów wraz z zestawem zadań – do pracy własnej i ćwiczenia bardzo ważnej umiejętności słuchania. Ba, ja sama wciąż uczę się języka, słuchając ich prawie codziennie. W jaki sposób można uczyć się z podcastów? Już opowiadam 🙂
Przed tym, jak zdradzę metody pracy własnej z podcastami, chciałabym pokazać Ci, ile dobra może przynieść taka nauka:
Brzmi mądrze, a to nic innego niż powtarzanie po kimś. Metoda w swej prostocie genialna, bo przecież tak uczymy się ciągle, począwszy od pierwszych lat życia. Zatrzymaj nagranie i kilkukrotnie powtórz na głos za lektorem. Możesz powtarzać całe zdania, krótkie fragmenty, wyrażenia, ale również pojedyncze słowa. Protip dla mających więcej czasu: nagraj się na dyktafon i porównaj z lektorem – w ten sposób możesz szlifować wymowę do perfekcji 🙂
To świetna metoda, która może realnie poprawić Twoje rozumienie ze słuchu. Zapisuj to, co słyszysz! Możesz zrobić transkrypcję całego nagrania albo tylko fragmentu. Niektóre podcasty już mają zrobioną transkrypcję – wtedy idealnie jest porównać z nią swoją wersję.
Zrobiłaś/eś lub znalazłaś/eś już transkrypcję? Fantastycznie! Teraz wśród zdań staraj się znaleźć przykłady tej samej struktury i zaznacz je jakimś kolorem. Na przykład: podkreśl na zielono wszystkie przykłady użycia czasu przeszłego / przymiotniki / rzeczowniki żeńskie etc. Wszystko zależy od tego, na czym chcesz się skupić. Tym sposobem doskonalisz swoje rozumienie gramatyki w najbardziej naturalnym środowisku – nie w tabelce, a żywym języku!
Wypisz z nagrania kluczowe słowa czy frazy. Uwaga – nie wypisuj wszystkich, bo zginiesz w gąszczu liter! Skup się na tych najważniejszych do zrozumienia przesłania albo potencjalnie potrzebnych Ci w przyszłości. W ten sposób można uczyć się z podcastów słownictwa w kontekście. Protip: od razu użyj poznanych słów i wyrażeń – twórz swoje zdania i przykłady.
Mózg nie przepada za notowaniem linearnym. Zamiast tego stwórz bogatą w kolory mapę myśli, na której przedstawisz treść odcinka – np. główny temat, od którego będą odchodzić pomniejsze “gałęzie”, czyli podtematy, mniejsze zagadnienia. Od tych gałęzi niech odchodzą kolejne – np. kluczowe słowa, przykłady czy detale. Protip: możesz dołączyć do słów swoje rysunki 🙂
“Słuchaj, ale świetny odcinek przesłuchał_m!” – czasem polecamy znajomym polskie podcasty. A gdyby tak zrobić to samo w języku obcym? 😉 Wyobraź sobie, że chcesz komuś polecić przesłuchany odcinek. Znajdź taką osobę i napisz krótką rekomendację. Musisz nie tylko wskazać na zalety odcinka czy ciekawe rzeczy, których się dowiedział_ś, ale też pokrótce go streścić.
Nie zawsze zgadzamy się z tym, co ktoś nam przedstawia. Jeśli jakiś odcinek wywołał w Tobie takie emocje, to koniecznie napisz, co o tym sądzisz. Najpierw wypisz stwierdzenia, z którymi się nie zgadzasz, a następnie polemizuj! Przedstaw swój punkt widzenia i kontrargumenty. Możesz to zrobić zarówno w formie listy, mapy myśli czy po prostu ciągłego tekstu.
Jeśli Ty również chciał_byś uczyć się z podcastów w języku rumuńskim, to już w kolejnym artykule Ci je polecę!
Podobają Ci się Opowieści z Rumunii? Ogromnie się z tego cieszę! Jeśli chcesz wesprzeć moją dalszą działalność, możesz postawić mi wirtualną kawę.
Jakie pochodzenie mają słupy pogrzebowe na rumuńskich cmentarzach i czym jest ptak-dusza? Kolejna opowieść zaduszkowa
Czym jest rumuńska coliva / koliwa i jaki ma związek z polską kutią? Opowieść wokół Moșii de Toamnă
Wywiad dwujęzyczny (rumuński & polski) na temat sztuki wyszywania rumuńskich koszul, poczucia wspólnoty i powrotów do korzeni. (+PDF z zadaniami!)
Kim jest Paparuda i jaki ma możliwy związek ze słowiańskim bogiem Perunem? Jak radzono sobie z długotrwałym brakiem deszczu w…