Opowieści z Rumunii

Opowieści z Rumunii

Jak uczyć się z podcastów

moje metody i wskazówki

Kocham podcasty i wierzę, że są fantastycznym narzędziem również do nauki języka. Swoim średniozaawansowanym uczniom często podrzucam ciekawe odcinki podcastów wraz z zestawem zadań – do pracy własnej i ćwiczenia bardzo ważnej umiejętności słuchania. Ba, ja sama wciąż uczę się języka, słuchając ich prawie codziennie. W jaki sposób można uczyć się z podcastów? Już opowiadam 🙂

Dlaczego warto uczyć się z podcastów?

Przed tym, jak zdradzę metody pracy własnej z podcastami, chciałabym pokazać Ci, ile dobra może przynieść taka nauka:

  • przyswoisz prawidłowe zasady wymowy oraz intonacji naturalnej dla danego języka
  • poznasz słowa w kontekście
  • usłyszysz, jak w praktyce stosowane są struktury gramatyczne
  • wzbogacisz słownictwo o wyrażenia, których nie znajdziesz w podręcznikach
  • zaczniesz mimowolnie naśladować język użytkowników natywnych
  • i po prostu… dowiesz się nowych rzeczy 🙂

Jak uczyć się z podcastów?

Metoda shadowing

Brzmi mądrze, a to nic innego niż powtarzanie po kimś. Metoda w swej prostocie genialna, bo przecież tak uczymy się ciągle, począwszy od pierwszych lat życia. Zatrzymaj nagranie i kilkukrotnie powtórz na głos za lektorem. Możesz powtarzać całe zdania, krótkie fragmenty, wyrażenia, ale również pojedyncze słowa. Protip dla mających więcej czasu: nagraj się na dyktafon i porównaj z lektorem – w ten sposób możesz szlifować wymowę do perfekcji 🙂

Samodzielna transkypcja

To świetna metoda, która może realnie poprawić Twoje rozumienie ze słuchu. Zapisuj to, co słyszysz! Możesz zrobić transkrypcję całego nagrania albo tylko fragmentu. Niektóre podcasty już mają zrobioną transkrypcję – wtedy idealnie jest porównać z nią swoją wersję.

Punkty wspólne

Zrobiłaś/eś lub znalazłaś/eś już transkrypcję? Fantastycznie! Teraz wśród zdań staraj się znaleźć przykłady tej samej struktury i zaznacz je jakimś kolorem. Na przykład: podkreśl na zielono wszystkie przykłady użycia czasu przeszłego / przymiotniki / rzeczowniki żeńskie etc. Wszystko zależy od tego, na czym chcesz się skupić. Tym sposobem doskonalisz swoje rozumienie gramatyki w najbardziej naturalnym środowisku – nie w tabelce, a żywym języku!

Kluczowe słownictwo

Wypisz z nagrania kluczowe słowa czy frazy. Uwaga – nie wypisuj wszystkich, bo zginiesz w gąszczu liter! Skup się na tych najważniejszych do zrozumienia przesłania albo potencjalnie potrzebnych Ci w przyszłości. W ten sposób można uczyć się z podcastów słownictwa w kontekście.  Protip: od razu użyj poznanych słów i wyrażeń – twórz swoje zdania i przykłady.

Mapa myśli

Mózg nie przepada za notowaniem linearnym. Zamiast tego stwórz bogatą w kolory mapę myśli, na której przedstawisz treść odcinka – np. główny temat, od którego będą odchodzić pomniejsze “gałęzie”, czyli podtematy, mniejsze zagadnienia. Od tych gałęzi niech odchodzą kolejne – np. kluczowe słowa, przykłady czy detale. Protip: możesz dołączyć do słów swoje rysunki 🙂

Polecam tego podcastowicza

Słuchaj, ale świetny odcinek przesłuchał_m!” – czasem polecamy znajomym polskie podcasty. A gdyby tak zrobić to samo w języku obcym? 😉 Wyobraź sobie, że chcesz komuś polecić przesłuchany odcinek. Znajdź taką osobę i napisz krótką rekomendację. Musisz nie tylko wskazać na zalety odcinka czy ciekawe rzeczy, których się dowiedział_ś, ale też pokrótce go streścić.

Polemika

Nie zawsze zgadzamy się z tym, co ktoś nam przedstawia. Jeśli jakiś odcinek wywołał w Tobie takie emocje, to koniecznie napisz, co o tym sądzisz. Najpierw wypisz stwierdzenia, z którymi się nie zgadzasz, a następnie polemizuj! Przedstaw swój punkt widzenia i kontrargumenty. Możesz to zrobić zarówno w formie listy, mapy myśli czy po prostu ciągłego tekstu.

Szukasz rumuńskich podcastów?

Jeśli Ty również chciał_byś uczyć się z podcastów w języku rumuńskim, to już w kolejnym artykule Ci je polecę!

Podobają Ci się Opowieści z Rumunii? Ogromnie się z tego cieszę! Jeśli chcesz wesprzeć moją dalszą działalność, możesz postawić mi wirtualną kawę.

zobacz także:
szukasz czegoś innego? spróbuj tutaj: