Poznaj historię wołoskich wędrówek Łukiem Karpat i odkryj połączenia między językiem rumuńskim a polskimi gwarami górskimi!
Kim jest Paparuda i jaki ma możliwy związek ze słowiańskim bogiem Perunem? Jak radzono sobie z długotrwałym brakiem deszczu w Rumunii? Jakie apotropeiony warto mieć przy domu podczas otwarcia drzwi do świata po drugiej stronie?
Jak zawsze – zebrałam dla was najciekawsze smaczki ze świata rumuńskiej mitologii. A na wypadek gdyby inne metody walki z suszą zawiodły, w tym artykule zostawiam instrukcję rumuńskiego rytuału przywoływania deszczu 🙂
paparuda a perun
Paparuda u Rumunów, Peperuda u Bułgarów, Perperuna u Arumunów i Greków, Peperuda/Parpaluda lub Dodola u Serbów, Peperona u Albańczyków…
To wspólna dla bałkańskiej mitologii postać i związana z nią tradycja! Nie ma jednej pewnej hipotezy co do jej pochodzenia. Jedna z nich mówi, że to żeński odpowiednik słowiańskiego boga, Peruna, albo jego żona/towarzyszka. Inna hipoteza wywodzi tę postać z bardzo szeroko pojętej kultury indo-europejskiej, biorąc pod uwagę podobieństwo bałkańskiej Paparudy, hetyckiej bogini Perunaš, hinduskiej Pardźanji i skandynawskiej Fjørgyn. Zauważmy jednak, że te hipotezy nie wykluczają się nazwajem!
rumuńska bogini i jej rytuał
W Rumunii Paparuda to nazwa bogini bądź istoty z folkloru, która ma moc zsyłania deszczu, a swoje obchodzi swoje święto w trzeci czwartek po Wielkanocy. Jednak w przypadku poważnej suszy rytuały jej poświęcone mogą odbywać się w jakimkolwiek czasie. Zapisane małą literą paparudă / paparude to młoda dziewczyna lub orszak dziewcząt, które odgrywały rolę bogini w rytuale mającym zesłać na ziemię życiodajny deszcz. Dziewczęta tańczyły nagie, ale zakryte wieńcami i spódnicami uplecionymi z liści, najczęściej wierzbowych. Wiodąca orszakiem dodatkowo miała na twarzy maskę z liści i kwiatów.
Według rumuńskich etnografów rytuał przywoływania deszczu składał się z trzech sekwencji:
1) złożenie orszaku;
2) tańce i właściwy rytuał;
3) śmierć rytualna.
Przywołam najczęściej opisywany wariant, ale należy pamiętać, że w każdym regionie, a nawet w każdej wiosce, tradycje mogły być zupełnie lub nieznacznie inne.
Orszak tworzyły tylko młode, kilkunastoletnie i jeszcze niezamężne dziewczyny, spośród których jedna była wybrana na wiodącą – samą hipostazę bogini Paparudy. W wielu regionach była nią dziewczyna pochodzenia cygańskiego. Po upleceniu i założeniu żywego, zielonego stroju orszak wyruszał na pochód przez wieś. Mieszkańcy oblewali dziewczęta wodą, podczas gdy te klaskały w dłonie, wybijając rytm, i śpiewały pieśni-zaklęcia. Radosny i rozśpiewany pochód przez wioskę symbolizował życie i podróż Paparudy przez ten świat. Ostatnim elementem ceremonii była śmierć rytualna – dziewczyna odgrywająca rolę Paparudy zrzucała maskę z liści i kwiatów, po czym puszczała ją na rzeczną wodę.
Jest naprawdę wiele zapisanych wariantów pieśni poświęconych Paparudzie, wszystkie jednak mają trzy elementy wspólne – zwrot do bogini, prośbę o deszcz oraz o urodzaj. Takiej pieśni możecie posłuchać na YouTube w wykonaniu zespołu Via Dacă bądź Surorile Osoianu.
Paparudă rudă
Sai în sus și udă
Udă cu găleata
Ca să crească roada
Paparudă rudă
Sai în sus și udă
Udă cu cofița
Ca să crească vița
Paparudă rudă
N-cer ca să se’audă
Paparudă rudă
Ploaia să ne ude!
Paparudă rudă,
Wzbij się w górę i ześlij deszcz
niechaj leje się jak z wiadra
aby rosły plony
Paparudă rudă,
Wzbij się w górę i ześlij deszcz
niechaj leje się jak z dzbanka
aby rosła winorośl
Paparudă rudă,
Niech usłyszą to w niebiosach
Paparudă rudă,
aby spadł na nas deszcz!
Bibliografia i polecajki
● A. Olteanu, Mitologie română, vol. II
● M. S. Florea, Sărbătorile la români, vol. III
● R. Vulcănescu, Mitologie română
Podobają Ci się Opowieści z Rumunii? Ogromnie się z tego cieszę! Jeśli chcesz wesprzeć moją dalszą działalność, możesz postawić mi wirtualną kawę.
zobacz także:
Kim jest Paparuda i jaki ma możliwy związek ze słowiańskim bogiem Perunem? Jak radzono sobie z długotrwałym brakiem deszczu w…
Relacja z przejścia Gór Rodniańskich, zdobycia Pietrosula Rodniańskiego + wskazówki dla innych turystów
Określony, nieokreślony, a może... żaden? Poznaj i zrozum raz na zawsze gramatyczne zawiłości rumuńskich rodzajników!