Opowieści z Rumunii

Opowieści z Rumunii

podcasty do nauki rumuńskiego

zestawienie

Chcesz zanurzyć się w świecie języka rumuńskiego? Wynieść na wyższy poziom swoje umiejętności słuchania, rozumienia ze słuchu i wyłapywania niuansów?

Rozwiązaniem mogą być podcasty do nauki rumuńskiego! Możesz dzięki nim realnie uczyć się języka – wzbogacać swoje słownictwo, słyszeć gramatykę działającą w praktyce, szlifować wymowę czy nawet poznawać rumuńską kulturę. 

Przygotowałam dla Ciebie zestawienie rumuńskich podcastów, które podzieliłam na ogólne kategorie. Wszystkie są dostępne na Spotify, ale większość znajdziesz również na Apple Podcast albo na stronie autora. Możesz ich słuchać kiedykolwiek – gdy samochód sunie autostradą, gdy sprzątasz albo odpoczywasz z ulubioną kawą ☕.

Przeczytaj też poprzedni artykuł i dowiedz się, jak efektywnie uczyć się dzięki podcastom w języku obcym!

Jak uczyć się z podcastów?

Aktualności

Știrile zilei. Pe scurt, de la Recorder

Najważniejsze wydarzenia dnia z Rumunii i ze świata. Stosunkowo krótkie odcinki (10-15min), idealne na codzienną dawkę rumuńskiego.

Timpul prezent

Świetny i szeroki tematycznie podcast dotyczący aktualnych wydarzeń z Rumunii i ze świata, elementów kultury, psychologii czy socjologii. Odcinki po ok. 25min.

Recorder Talks

Kolejny podcast grupy Recorder, tym razem dłuższe odcinki (od 40min do 2h), będące właściwie debatami na ważne społecznie i politycznie tematy.

Dincolo de știri

Mołdawski podcast zbierający newsy ze świata, sporo miejsca poświęcający samej Mołdawii – jeśli interesuje Cię ta część Europy, a mołdawski akcent Ci nie przeszkadza 😉 – to coś dla Ciebie!

Podcasty dla uczących się języka

Learn Romanian Podcast

Jeśli chodzi o podcasty do nauki rumuńskiego, to jest numer 1! Znajdziesz tutaj zarówno króciutkie odcinki z serii “Słówko dnia” (3-8min), jak i dłuższe opowieści, dzięki którym zagłębisz się w rumuńską kulturę (20-40min).

Podcastul de limba română

Krótkie odcinki (5-15min) opowiadające o elementach rumuńskiej kultury, języka czy też osobistych doświadczeniach autora. Transkrypcja odcinków dostępna na stronie.

Learn Romanian with Amanda

Odcinki o różnej długości (5-20min) przeznaczone dla osób uczących się języka. Niestety od 2020 roku nie ma już nowych odcinków, ale wciąż można słuchać tych już nagranych.

Romanian Weekly

Cotygodniowa opowieść (poziomy A2-C1) z dostępną transkrypcją na stronie. To przede wszystkim opisy i streszczenia znanych książek.

psychologia

Mind Architect

Bardzo ciekawe dyskusje dotyczące psychologii, neurobiologii i działania mózgu. Tłumaczone ludzkim językiem, ale jednak dla bardziej zaawansowanych.

Pauza de bine

Wrzuciłam go do tej kategorii, ale to podcast o szerokiej tematyce: rozwój osobisty, relacja z samą sobą, human design, rozwijanie swojej firmy i marki. Osobiście bardzo lubię!

Reconectat

Podcast o relacjach – tych z innymi oraz tej z samą sobą. Ciekawe rozmowy o doświadczeniach osobistych, psychologii, presji społecznej, kobiecości i wielu innych tematach.

Psihologi la cafea

Rozmowy, które mają na celu przybliżyć słuchaczom pojęcia z dziedziny psychologii i przedstawić w prostych słowach proces psychoterapii.

Literatura

Humanitas Podcast

Premiery, dyskusje i wiadomości z rumuńskiego światka literackiego!

Zest

Rozmowy z rumuńskimi pisarzami i poetami, poświęcone w dużej mierze procesowi pisania.

5 minute de literatură

Krótkie odcinki, które są tak naprawdę fragmentami książek.

Față/Verso

Dyskusje wokół książek i fenomenów literackich. Jest też kilka odcinków poświęconych polskiej literaturze.

Baśnie i folklor

A fost odată

Uwielbiam ten podcast! Tak naprawdę jest tu kilka serii: baśnie i legendy; lektury szkolne; znani Rumuni; opowieści o krajach świata; seria edukacyjna dla dzieci. Polecam szczególnie stronę podcastu, gdzie są dostępne transkrypcje.

podcasty do nauki rumuńskiego
Povești, basme și povestiri

Bajki i baśnie z całego świata!

Mitologie românească

Elementy rumuńskiej mitologii, legendy i zwyczaje ludowe.

Basme curate

To niedokończony projekt, ale wciąż są do odsłuchania 4 rumuńskie baśnie ludowe.

historia

Istoria României

Autorka przedstawia po kolei wydarzenia i procesy z historii Rumunii, robiąc to z fantastycznym wyczuciem i humorem. Historia w tym wydaniu nie ma nic wspólnego z nudnymi podręcznikami!

Podcasturile History

Podcast przybliża wydarzenia i osobistości ważne dla historii Rumunii oraz detale/epizody z ich życia.

Istoria României

Tak, są dwa podcasty o tym samym tytule. Ten, od stowarzyszenia Tandem, robi króciutkie (5min) odcinki dotyczące kluczowych wydarzeń z rumuńskiej historii.

True Crime

Crime, pisici și cafea

Specyfiki podcastów true crime chyba nie trzeba przedstawiać ich miłośnikom, ale świeżynkom w temacie opowiem – to historie seryjnych morderców, głośnych masakr czy przestępstw.

Totul despre criminali

Podcast, który już nie ma nowych odcinków, ale wciąż można odsłuchać tych starszych.

Społeczeństwo

Laboratorul social

Mołdawski podcast o tematyce społecznej – monologi autorki oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi.

Pătratul roșu

Bardzo dobry podcast o edukacji seksualnej, szczególnie ważny w kontekście sytuacji tejże edukacji w Rumunii.

Pe bune

Rozmowy z zaproszonymi gośćmi (znanymi osobami z Rumunii) o ich życiu, działalności, miejscu na świecie. Dosyć szeroka tematyka.

Obiceiul pământului

Podcast poświęcony mniejszości romskiej w Rumunii – ich historii oraz obecnej sytuacji.

Zdrowie i dieta

Kilograme de fericire

Podcast powstały z myślą o osobach borykających się z nadmiarowymi kilogramami, ale może okazać się interesujący dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem ciała i umysłu.

Amintiri gustoase

Interesujące rozmowy z zaproszonymi gośćmi na tematy jedzeniowe. Są podróże, wspomnienia, przepisy i lokalna gastronomia.

Iubim mâncarea sănătoasă

Krótkie, kilkuminutowe odcinki poświęcone zdrowemu odżywianiu i konkretnym produktom spożywczym.

pozostałe

Trudne do skategoryzowania podcasty do nauki rumuńskiego 😉

Afacerea mea creativă

Rozmowy z osobami prowadzącymi kreatywne biznesy. Jest nieco o sztuce, rzemiośle, pracy i rozwoju firmy.

Natura la ușa ta

Natura i ekologia. Chociaż odbiorcą docelowym tego podcastu są dzieci, to dorośli też znajdą tu sporo informacji 🙂

Orasul posibil

Dyskusje na temat historii, rozwoju i przyszłości Bukaresztu. O życiu i działaniu w mieście, aktywizmie lokalnym i walce z patologiami współczesnych miast.

Cronicari digitali

Rozmowy o dziedzictwie kulturowym Rumunii, sztuce i historii. W teorii są celowane do osób młodych, w praktyce – nie do końca.

moje ulubione podcasty do nauki rumuńskiego

Jak pokazują moje statystyki na Spotify w roku 2023, najczęściej słuchane przeze mnie podcasty to: Learn Romanian Podcast, Pauza de bine, Timpul prezent oraz Știrile zilei 🙂

A jak jest u Ciebie? 

Jeśli jeszcze nie miałaś/eś okazji uczyć się z rumuńskimi podcastami, serdecznie Cię do tego zapraszam! To nauka, rozrywka i immersja w jednym.

Podobają Ci się Opowieści z Rumunii? Ogromnie się z tego cieszę! Jeśli chcesz wesprzeć moją dalszą działalność, możesz postawić mi wirtualną kawę.

zobacz także:
Lekcje rumuńskiego

Efektywne i ciekawe lekcje rumuńskiego - ucz się z doświadczoną lektorką, na autorskich materiałach i bez podręcznikowej nudy!

jak uczyć się z podcastów

Podcasty są świetnym materiałem językowym! Jak je wykorzystać, by doskonalić język obcy? Pokazuję moje metody na to, jak uczyć się…

Rodzajniki w języku rumuńskim

Określony, nieokreślony, a może... żaden? Poznaj i zrozum raz na zawsze gramatyczne zawiłości rumuńskich rodzajników!

szukasz czegoś innego? spróbuj tutaj: