
E-book dla podróżujących do Rumunii. Przygotuj swój język rumuński na wakacje! Dialogi, nagrania, gotowe frazy i kolorowe zestawy słownictwa.
Chcesz zanurzyć się w świecie języka rumuńskiego? Wynieść na wyższy poziom swoje umiejętności słuchania, rozumienia ze słuchu i wyłapywania niuansów?
Rozwiązaniem mogą być podcasty do nauki rumuńskiego! Możesz dzięki nim realnie uczyć się języka – wzbogacać swoje słownictwo, słyszeć gramatykę działającą w praktyce, szlifować wymowę czy nawet poznawać rumuńską kulturę.
Przygotowałam dla Ciebie zestawienie rumuńskich podcastów, które podzieliłam na ogólne kategorie. Wszystkie są dostępne na Spotify, ale większość znajdziesz również na Apple Podcast albo na stronie autora. Możesz ich słuchać kiedykolwiek – gdy samochód sunie autostradą, gdy sprzątasz albo odpoczywasz z ulubioną kawą ☕.
Podcasty są świetnym materiałem językowym! Jak je wykorzystać, by doskonalić język obcy? Pokazuję moje metody na to, jak uczyć się z podcastów!
Najważniejsze wydarzenia dnia z Rumunii i ze świata. Stosunkowo krótkie odcinki (10-15min), idealne na codzienną dawkę rumuńskiego.
Świetny i szeroki tematycznie podcast dotyczący aktualnych wydarzeń z Rumunii i ze świata, elementów kultury, psychologii czy socjologii. Odcinki po ok. 25min.
Kolejny podcast grupy Recorder, tym razem dłuższe odcinki (od 40min do 2h), będące właściwie debatami na ważne społecznie i politycznie tematy.
Mołdawski podcast zbierający newsy ze świata, sporo miejsca poświęcający samej Mołdawii – jeśli interesuje Cię ta część Europy, a mołdawski akcent Ci nie przeszkadza 😉 – to coś dla Ciebie!
Jeśli chodzi o podcasty do nauki rumuńskiego, to jest numer 1! Znajdziesz tutaj zarówno króciutkie odcinki z serii „Słówko dnia” (3-8min), jak i dłuższe opowieści, dzięki którym zagłębisz się w rumuńską kulturę (20-40min).
Krótkie odcinki (5-15min) opowiadające o elementach rumuńskiej kultury, języka czy też osobistych doświadczeniach autora. Transkrypcja odcinków dostępna na stronie.
Odcinki o różnej długości (5-20min) przeznaczone dla osób uczących się języka. Niestety od 2020 roku nie ma już nowych odcinków, ale wciąż można słuchać tych już nagranych.
Cotygodniowa opowieść (poziomy A2-C1) z dostępną transkrypcją na stronie. To przede wszystkim opisy i streszczenia znanych książek.
Bardzo ciekawe dyskusje dotyczące psychologii, neurobiologii i działania mózgu. Tłumaczone ludzkim językiem, ale jednak dla bardziej zaawansowanych.
Wrzuciłam go do tej kategorii, ale to podcast o szerokiej tematyce: rozwój osobisty, relacja z samą sobą, human design, rozwijanie swojej firmy i marki. Osobiście bardzo lubię!
Podcast o relacjach – tych z innymi oraz tej z samą sobą. Ciekawe rozmowy o doświadczeniach osobistych, psychologii, presji społecznej, kobiecości i wielu innych tematach.
Rozmowy, które mają na celu przybliżyć słuchaczom pojęcia z dziedziny psychologii i przedstawić w prostych słowach proces psychoterapii.
Premiery, dyskusje i wiadomości z rumuńskiego światka literackiego!
Rozmowy z rumuńskimi pisarzami i poetami, poświęcone w dużej mierze procesowi pisania.
Krótkie odcinki, które są tak naprawdę fragmentami książek.
Dyskusje wokół książek i fenomenów literackich. Jest też kilka odcinków poświęconych polskiej literaturze.
Uwielbiam ten podcast! Tak naprawdę jest tu kilka serii: baśnie i legendy; lektury szkolne; znani Rumuni; opowieści o krajach świata; seria edukacyjna dla dzieci. Polecam szczególnie stronę podcastu, gdzie są dostępne transkrypcje.
Bajki i baśnie z całego świata!
Elementy rumuńskiej mitologii, legendy i zwyczaje ludowe.
To niedokończony projekt, ale wciąż są do odsłuchania 4 rumuńskie baśnie ludowe.
Autorka przedstawia po kolei wydarzenia i procesy z historii Rumunii, robiąc to z fantastycznym wyczuciem i humorem. Historia w tym wydaniu nie ma nic wspólnego z nudnymi podręcznikami!
Podcast przybliża wydarzenia i osobistości ważne dla historii Rumunii oraz detale/epizody z ich życia.
Tak, są dwa podcasty o tym samym tytule. Ten, od stowarzyszenia Tandem, robi króciutkie (5min) odcinki dotyczące kluczowych wydarzeń z rumuńskiej historii.
Specyfiki podcastów true crime chyba nie trzeba przedstawiać ich miłośnikom, ale świeżynkom w temacie opowiem – to historie seryjnych morderców, głośnych masakr czy przestępstw.
Podcast, który już nie ma nowych odcinków, ale wciąż można odsłuchać tych starszych.
Mołdawski podcast o tematyce społecznej – monologi autorki oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi.
Bardzo dobry podcast o edukacji seksualnej, szczególnie ważny w kontekście sytuacji tejże edukacji w Rumunii.
Rozmowy z zaproszonymi gośćmi (znanymi osobami z Rumunii) o ich życiu, działalności, miejscu na świecie. Dosyć szeroka tematyka.
Podcast poświęcony mniejszości romskiej w Rumunii – ich historii oraz obecnej sytuacji.
Podcast powstały z myślą o osobach borykających się z nadmiarowymi kilogramami, ale może okazać się interesujący dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem ciała i umysłu.
Interesujące rozmowy z zaproszonymi gośćmi na tematy jedzeniowe. Są podróże, wspomnienia, przepisy i lokalna gastronomia.
Krótkie, kilkuminutowe odcinki poświęcone zdrowemu odżywianiu i konkretnym produktom spożywczym.
Trudne do skategoryzowania podcasty do nauki rumuńskiego 😉
Rozmowy z osobami prowadzącymi kreatywne biznesy. Jest nieco o sztuce, rzemiośle, pracy i rozwoju firmy.
Natura i ekologia. Chociaż odbiorcą docelowym tego podcastu są dzieci, to dorośli też znajdą tu sporo informacji 🙂
Dyskusje na temat historii, rozwoju i przyszłości Bukaresztu. O życiu i działaniu w mieście, aktywizmie lokalnym i walce z patologiami współczesnych miast.
Rozmowy o dziedzictwie kulturowym Rumunii, sztuce i historii. W teorii są celowane do osób młodych, w praktyce – nie do końca.
Jak pokazują moje statystyki na Spotify w roku 2023, najczęściej słuchane przeze mnie podcasty to: Learn Romanian Podcast, Pauza de bine, Timpul prezent oraz Știrile zilei 🙂
A jak jest u Ciebie?
Jeśli jeszcze nie miałaś/eś okazji uczyć się z rumuńskimi podcastami, serdecznie Cię do tego zapraszam! To nauka, rozrywka i immersja w jednym.
Podobają Ci się Opowieści z Rumunii? Ogromnie się z tego cieszę! Jeśli chcesz wesprzeć moją dalszą działalność, możesz postawić mi wirtualną kawę.
E-book dla podróżujących do Rumunii. Przygotuj swój język rumuński na wakacje! Dialogi, nagrania, gotowe frazy i kolorowe zestawy słownictwa.
Zeszyt ćwiczeń do nauki rumuńskiego dla Polaków - ucz się języka, poznając kulturę Rumunii!
Chcesz zacząć lepiej rozumieć ze słuchu? Nudzą Cię podręczniki? Odkryj podcasty do nauki rumuńskiego - stworzyłam dla Ciebie całą listę!
Efektywne i ciekawe lekcje rumuńskiego - ucz się z doświadczoną lektorką, na autorskich materiałach i bez podręcznikowej nudy!
Pobierz zupełnie za darmo materiały do nauki rumuńskiego! Pracuj z "Mapami słownictwa", by wnieść swój język na wyższy poziom.
Podcasty są świetnym materiałem językowym! Jak je wykorzystać, by doskonalić język obcy? Pokazuję moje metody na to, jak uczyć się…
Jeśli nie wiesz, kiedy używać la lub în w języku rumuńskim, to ten artykuł jest dla Ciebie!
Wywiad dwujęzyczny (rumuński & polski) na temat sztuki wyszywania rumuńskich koszul, poczucia wspólnoty i powrotów do korzeni. (+PDF z zadaniami!)
Określony, nieokreślony, a może... żaden? Poznaj i zrozum raz na zawsze gramatyczne zawiłości rumuńskich rodzajników!